Manufacturers

Opinie

 

Czekamy na Twoje opinie !

Lakiery i impregnaty ogniochronne - Ochrona ogniowa

    Zasadniczo ochronę przeciwpożarową kojarzy się ze skomplikowanymi i, bardzo często, masywnymi rozwiązaniami. Nic bardziej mylnego. Podstawowymi środkami ochronnymi w tym przypadku są lakiery oraz impregnaty. Możemy się z nimi spotkać nawet w przypadku produkcji odzieży dla strażaków, czy innego personelu pracującego w wysokich temperaturach bądź towarzystwie ognia. Na rynku dostępne są lakiery i impregnaty ognioochronne dostosowane do naszego zapotrzebowania, które to wyraża się w pokrywanej powierzchni. Inny rodzaj preparatów przeznaczony jest do drewna, inny do elementów z tworzyw sztucznych, jeszcze inny konstrukcji wykonanych ze stali lub innego rodzaju metali. Nie tylko podłożem jednak powinniśmy się kierować wybierając odpowiedni impregnat. Na co, więc zwracać uwagę?

1. Każdy z prezentowanych na rynku środków ma pewną tolerancję temperatury. Jest to szczególnie ważne w kontekście pokrywanych materiałów – inna jest temperatura spalania się drewna, inna topienia metali.

2. Certyfikat poświadczający skuteczność danego specyfiku w zakresie ochrony przed działaniem wysokich temperatur oraz zapewniający jego dopuszczenie do użytku w świetle wymogów prawnych. Wszelkie środki nie posiadające atestu bądź certyfikatu nie mogą być stosowane w budownictwie użytkowym.

3. Tym, co pozwoli na dodatkową oszczędność, jest zorientowanie się w dodatkowych funkcjach danego impregnatu czy lakieru. Niektóre środki pozwalają na zabezpieczenie określonej powierzchni nie tylko przed skutkami wysokich temperatur, ale również, na przykład: korozją, inwazją szkodników (jak korniki), pękaniem lub starzeniem się materiału. Środki takie, winny być jednak płynami z najwyższej półki. Stare powiedzenie mówi przecież, że jeżeli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego – nie jest to prawdą, jeżeli nie będziemy zamiast oszczędnych, sknerami.

4. Kolor. To dość ważna cech w przypadku, gdy impregnowana powierzchnia znajduje się w miejscu widocznym dla ludzkiego wzroku. Wbrew pozorom jest ważne zarówno w przypadku elementów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Szczególnie dla budowli użytkowych. Wybór odpowiedniego lakieru bądź impregnatu powinien być podyktowany przeznaczeniem danego budynku, który będzie wykonywany z zabezpieczanych materiałów. Znacznie poważniejsze są wymogi dotyczące budowli dużych i przeznaczonych dla niemałej ilości osób.