Manufacturers

Opinie

 

Czekamy na Twoje opinie !

Metody zabezpieczenia przepustów rur palnych przez ściany i stropy - Ochrona ogniowa

    O zabezpieczeniu przepustów, zwanych inaczej grodziami bądź też najprościej przejściami instalacyjnymi, do niedawna mówiło się stosunkowo niewiele. Obecnie jednak można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania tematem. Wiąże się z tym poszukiwanie najsolidniejszych i najpewniejszych rozwiązań, które jednocześnie mogłyby dbać o stan naszych portfeli. Prawo budowlane jasno opisuje konieczność podzielenia stawianych bądź remontowanych budowli na odpowiednio duże strefy pożarowe. Za tym podąża różnorodność sposobów zabezpieczenia owych stref. Z jakimi metodami ochronnymi możemy się spotkać i które uważane są za najpewniejsze i najlepsze rozwiązanie?

1. Najrozsądniejszym rozwiązaniem w przypadku ochrony przeciwpożarowej w kontekście ścian jest zastosowanie do ich budowy materiałów niepalnych. Chodzi tu o metodę wykonania ścianek działowych z użyciem płyt oraz wełny mineralnej opornych na działanie wysokich temperatur oraz ognia. Takie produkty mają dodatkową zaletę, chociaż z pożarami niezwiązaną – znacznie wygłuszają dane pomieszczenie.

2. Innym rozwiązaniem jest użycie tak zwanego kołnierza ognioochronnego. System ich montażu opiera się na zespolenie rury z tworzywa sztucznego ze ścianą bądź stropem, w miejscu, w którym ta ma z nimi kontakt. Budowa kołnierza opiera się na zastosowaniu kasety ze stali nierdzewnej, wewnątrz której znajduje się materiał pęczniejący.

3. Odmienną opcją, choć do poprzedniej zbliżoną, jest opaska ognioochronna. Taki przedmiot wkłada się, gdy rura jest już zainstalowana w wybranym miejscu, do dziury w ścianach bądź stropach. Opaska lub obejma ognioochronna działa tak, jak kołnierz, na zasadzie pęcznienia. W wysokiej temperaturze dochodzi do zmiażdżenia rury i zahamowania rozwoju terenu objętego pożarem.

    Decyzja dotycząca zastosowania wybranej metoda powinna być oparta na analizie konstrukcji przejścia danej instalacji. Nie zawsze możliwe jest zastosowanie każdego z wyżej wymienionych rozwiązań. Niemniej zaleca się zabezpieczenia pożarowe nie tylko w zakresie rur palnych z tworzyw sztucznych, ale także ścian działowych czy podłóg. Najbezpieczniejszą metodą jest niedopuszczenie do objęcia ogniem samych rur. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Zabezpieczenia przepustów są szczególnie ważne w przypadku starego budownictwa, na przykład kamienic, gdzie stropy i podłogi wykonane są z drewna.